Artheater 

Created with Sketch.

Peaktime & harder Techno

Mainfloor:
Sylvie Maziarz (Second State l Berlin)

Chris Veron (Kick Fire l Freiburg)

Kos:mo (Lichtblick, 1605)

Bensonius (Badvibes)


Basement:
Noazem (Lichblick)

Bj├Ârn del Togno (Silodom, Saarbr├╝cken)

Lea Lindner (Silodom l Saarbr├╝cken)

Patrick Schumm (K├Âln ist Techno)

Adresse: Ehrenfeldg├╝rtel 127

Google Maps

Helios37

Created with Sketch.

Melodic Techno, Progressive House

Mainfloor:
Another Life (Upperground, Lichtblick)

Diode Eins (Lichtblick, Stil vor Talent, Einmusika)

Arley (Anjunadeep)
Frank Sonic (Cocoon, Second State)

Basstian (Revealed)


Secret  Floor:
Den Solo

Illuminatio 

 
Adresse: Heliosstra├če 37

Google Maps

HERBRANDS

Created with Sketch.

Drum&Bass, Jungle, JumpUp, Neurofunk

Mainfloor:

Lens (Hospital Records, London UK)

Kara (DNB Allstars, London UK)

Gourski (Aw4ke / Nibirii) 

Jaycut (PLAY! Music / Beats x Bass x Cologne)

Laeti (Beats x Bass x Cologne)

Enaly (Beats x Bass x Cologne)
Ratzo MC (WTK, W├╝rzburg)


Adresse: Herbrandstra├če 21
Google Maps

Live Music Hall 

Created with Sketch.

Pop, Charts, Hits, Trash, 90er, 80er, 2000er

Trash Island DJ Team (All Night Long)
Philly Vanilli


Special guest: BIG MIKE COLONIA ilve

La K├Âlsche Vita Party Set


Adresse: Lichtstr. 30
Google Maps

Odonien

Created with Sketch.

Techno, Deep House, Tech House

Lars Moston (Katermukke l Berlin)
Echordia (Blindfold I Greece) live! 

Helen&Boys (Armada l Ukraine)

David Hasert (Kompakt, Like, Stil vor Talent)

LALENA (LIKE, Katermukke)

Freiboitar (Bunny Tiger, Katermukke)

Claus Casper 

Jeremy Reinhard (lekker)


ÔŚÄ Afro House, Fusion ÔŚÄ

Powered by baiamo 


Danima (BAYAMO)
Eve Tchari (BAYAMO)
Dante T.  (BAYAMO)

Nicole da Silva (BAYAMO, Portugal)

Ronn (Rivers)


Adresse: Hornstra├če 85
Google Maps

reineke fuchs

Created with Sketch.

 HipHop, Rap, Trap, Deutsch-Rap

DJ O-Sun (RF, Out4fame)

KeGe live

DJ Smooth.e


Adresse:  Aachener Str. 50
Google Maps

SCHROTTY

Created with Sketch.

HARD TECHNO ­čśł ON 2 FLOORS

Mainfloor:
Pisapia (Rome, IT)

Niereich live (Sonax l Austria)

PisaPia (Taapion l Italy)

Lowerzone (Autektone l Italy)

2nd Floor:

Alchemiah (Finder rec., Lichtblick)

Ropemaker (Techno Allianz)

Nihad (Techno Allianz)

Lukas Neumann (N8Schicht)

Kevin La Nique b2b The Rafnix (Techno Block)


Trance at Holz Floor:

Hotboi2300

Nica (Faster 069)


Adresse:  Vogelsanger Str. 406
Google Maps

CLUB SUBWAY

Created with Sketch.

REGGAE, DANCEHALL, CARIBBEAN

Pow Pow Movement

DJ Densen
Daryl aka D.One

Suprise Guest


Adresse:  Aachener Str. 82-84
Google Maps

CLUB Z

Created with Sketch.

Oldschool HipHop, Golden ERA, Deutsch rap

Plattenpapzt (D├╝sseldorf)

Pace Ventura (Kopfnicker)
Phil Phader (D├╝sseldorf) 


Adresse: Venloer Str. 39
Google Maps

EXL AFTERHOUR (AB 06:00 UHR)

Created with Sketch.

TECH HOUSE, HOUSE, TECHNO

Doors open at 06:00 AM
The afterparty lasts until approximately 02:00 PM

The official Ehrenfeld XL Afterparty starts at 06:00 AM at DOMHOF, located directly next to Cologne Cathedral / Central Station. Admission is FREE for everyone wearing the Ehrenfeld XL wristband! For all others, entry is ÔéČ10.


Lineup:

Juan del Chambo (Artheater Resident)

Selunia

Marco Eisenberg (Bad Vibes)

Julez Brixton


Adresse: Hohenzollernbr├╝cke 11
Google Maps